Periskop2017

Milínský masopust – po návštěvě krále Karla ovládnou v letošním roce obec příšery!

Milín – Masopustní veselí, záležitost, která má v našich končinách dlouholetou tradici, záležitost, která má v dnešní době za úkol především pobavit.

Masopust se neslaví ve všech obcích, někde má dlouholetou tradici, někde se k masopustním průvodům pozvolna vrací a jinde tento rej neřeší vůbec.
Milínští budou v letošním roce slavit svůj jubilejní desátý masopust, a nepůjde o žádnou malou akci, vždyť účinkujících je přes stovku.
I v Milíně masopust začal před deseti lety na té tradiční linii, kdy šel průvod obcí, měl několik zastavení, několik scének a závěrečnou veselici, ovšem dnes je milínský masopust o něčem jiném. O jeho změnu se zasloužila rodina Edity Trnkové, se kterou jsme se sešli na krátké předmasopustní povídání.
Třetím rokem připravujete masopust vy, jak jste se k tomu dostala?
„Masopustu v naší obci jsme se aktivně účastnili již dříve.
Před pár lety jsme masopustní průvod pozvali k nám, kde jsme sehráli scénku z pohádky Dařbuján a Pandrhola. Druhá naše aktivní činnost byla při masopustu, jehož ústředním tématem byl Mrazík.
Poté jsem byla oslovena panem místostarostou, zda bychom nechtěli masopust organizovat. Bylo jasné, že klasický masopustní průvod v obci, kdy by se chodilo od chalupy k chalupě, dělat nejde. Uvažovala jsem tedy jak to udělat, a přišla myšlenka, kdy tuto tradici zcela vynecháme, a uděláme masopust formou scének, tanců, divadla, kde budou zařazeny masopustní prvky.“
Připomenete nám, který masopust byl ve vaší režii?
„Můj první masopust byl Cirkus Rámus.
Vytvořili jsme malé maringotky, klece, měli jsme plno masek zvířat, klaunů. Mimo samotných účinkujících v maskách jsme se snažili zapojit také přihlížející veřejnost.
Po tomto masopustu mi bylo řečeno, zda bychom nechtěli v přípravě masopustu pokračovat.“
Masopustem o kterém se dlouho hovořilo, byla loňská návštěva družiny Karla IV.
„Myšlenka na téma loňského masopustu přišla na Silvestra.
Věděla jsem, že chci udělat nějaký pohádkový příběh, ale pořád chyběl ten pravý nápad. To, že by naši obec mohl navštívit král, mě napadlo na Silvestra, kdy jsem v televizi sledovala pořad o připravovaném výročí tohoto panovníka. V ten okamžik  jsem měla zcela jasno, který účinkující bude Karlem, kdo ztvární jeho manželku, přesně jsem viděla zbrojnoše, kuchtíky, rytíře...
Loňský masopust dopadl podle ohlasů dobře, šlo o uhlazenou, přesně naplánovanou akci – letos to bude ovšem úplně jinak.“

Co je tedy tématem letošního masopustu?
„Letošní téma jsou Krotitelé duchů.
Těšit se můžete na to, že Milín bude plný příšer, duchů, zombíků, čarodějnic.
Program nechci prozrazovat, jen stručně, čekají nás nejen příšery, ale také třímetrový drak, na kterém se budou moci vozit děti. Jelikož město ovládnou tyto bytosti, budou nás zachraňovat krotitelé duchů, které můžeme znát z oblíbeného amerického filmu.“
Jaký je program?
Ve 13.45 hodin je sraz před radnicí, kde bude naražen sud piva, stejně jako na konci průvodu, kdy budou mít pivo návštěvníci zdarma. Právě před radnicí začne také náš program, kdy nás na několika zastaveních budou provázet výše zmíněné příšery.“
Máte 113 účinkujících, jak se dá takový počet lidí zkoordinovat?
„Po zkušenostech, kdy jsem se snažila všechno organizovat sama jsem přešla na systém, kdy jsem si účinkující rozdělila do skupinek, na čarodějnice, zombíky, duchy, ohnivce ... a každá skupinka má svého vedoucího. Všichni účinkující mají dvě – tři společné schůzky, kde si probereme vše, co bychom vlastně chtěli připravit. Poté se jednotlivé skupinky sejdou na samotné zkoušky, na kterých se nacvičuje samotné vystoupení.“
Budou i letos zahrnuty tradiční prvky masopustu?
„Samozřejmě, i když je masopust pojat jiným způsobem, tradiční prvky, jako je Bakchus, poprava kohouta za jeho hříchy, masopustní tanec s medvědem, předání klíče od Milína a vlády panem starostou na tento den,  masopustním příšerám,  jsou zachovány .“
Prozradíte nám něco o účinkujících?
„Všichni účinkující jsou úžasné osobnosti, které se chtějí bavit, makají na přípravách, aby pobavili přihlížející. Pokud jde o věkové složení, máme průřez všemi věkovými kategoriemi, kdy v jednotlivých skupinkách jsou děti od nějakých čtyř let do důchodového věku.“
Jak je to s kostýmy?
„V loňském roce jsme měli většinou kostýmy půjčeny z několika půjčoven, v letošním roce jsou kostýmy na samotných účinkujících, tudíž budeme mít velmi originální příšery.“
Milínský masopust bude tedy i v letošním roce akcí, kterou bychom si neměli nechat ujít.
Připomeňme, že se koná v sobotu 18. února, kdy je sraz před radnicí u sudu piva – zde nás na úvod čeká vystoupení skupiny Metuzalém.
Poté se průvod vydá na cestu městem, kdy nás na jednotlivých stanovištích čekají vystoupení čarodějů, rodiny Addamsovy, ohnivců, čarodějnic, zombíků či duchů. Hudbou bude akce zahájena a čeká nás i na jejím závěru, kdy při závěrečném masopustním reji vystoupí Jiří Trnka a country skupina Sousedé.
 
 
2019 ....... 2024 © masopust-milin.cz
webdesign | websystem | KAO.cz